Stravování na Seychelách

Asi každého, kdo začal plánovat tuhle exotickou dovolenou, zajímá, jaké bude stravování na Seychelách.  Pokud neletíte vyloženě na ten typ dovolené, při které víte, že máte neomezený rozpočet, budou se vám hodit mé následující rady a tipy, jak se na Seychelách stravovat levně a přesto chutně. I naše inspirace, kde si dopřát nějaké ty místní speciality.

Stravování na Seychelách – kreolský trh v Beau Vallon na Mahé / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Pokud jste někdy vyhledávali dovolenou na Seychelách přes cestovní kanceláře, asi vás zarazila nejenom cena těchto zájezdů, ale určitě i fakt, že téměř nikde není možné rezervovat si pobyt all inclusive. Když ano, tak za mnohdy až neuvěřitelné peníze. Mohu osobně zhodnotit, že co se stravování v lepších restauracích a v hotelech týče, Seychely se řadí mezi nejdražší destinace světa.

Seychely, ostrov Mahé, tradiční trhy v hlavním městě Victoria / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Bylo by však nefér, aby takto drahé stravování platilo i pro místní obyvatele a pro nezávislé cestovatele či residenty, kteří zde vlastní apartmány. Jak se tedy stravovat na Seychelách, pokud sem přicestujete na dovolenou bez cestovky?

Stravování na Seychelách

První, co by vás mělo zajímat, je rezervace některého z mnoha nabízených Self Catering ubytování. Jsou nejoblíbenější variantou pro individuální cestovatele. Každý takový apartmán, pokoj, má svou vlastní kuchyni, kde si můžete uvařit. Soukromé vily mívají většinou i navíc gril, kde si můžete ugrilovat např. čerstvě koupenou rybu.

Stravování na Seychelách bez lepku – Self Catering apartmány – když už se přejíte rýži, stačí si koupit pár brambor a opéct si je s česnekem a zeleninou / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Ryby a mořské plody jsou na Seychelách pochopitelně oblíbené. Jsou i jednou z hlavních ingrediencí místní kreolské kuchyně. Kreolská kuchyně je typická nejen pro Seychely. Byla během staletí ovlivněna např. Francií, Indií, Afrikou i dalšími zeměmi.

Typickou přílohou kreolských jídel je rýže. Brambory se podávají jen málokdy, ale přesto se dají na Seychelách snadno zakoupit v obchodech s potravinami. Pro ty, kdo se bez brambor neobejdou. Kromě ryb a mořských plodů nalezneme i jídla z mas vepřového a kuřecího. Oblíbené jsou především v kreolských omáčkách, ale pochutnat si můžete i na grilovaném kuřeti.

Seychely, ostrov Mahé, tradiční trhy v hlavním městě Victoria / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Kde se levně a tradičně stravovat:

Kreolské kari omáčky koupíte v typických Take Away bistrech a restauracích. Každý ostrov jich má hned několik. Vybírat se dá mezi nepálivými i těmi, po kterých budete mít pocit, že vám v puse vzplál oheň. Spousta těchto restaurací má u svých jídel obrázky feferonek, jak pálivá jsou. Pokud obrázky a označení neuvidíte, je dobré optat se obsluhy předem, zda dané jídlo pálí či nikoliv.

Poprvé jsme tyto kreolské omáčky ochutnali na ostrově Praslin, nedaleko Grand Anse. Příjemná majitelka nám navíc namíchala všechny druhy, abychom mohli ochutnat, která bude pro nás tou nejlepší. Cena za jedno takové jídlo vyjde v přepočtu okolo 100- 300 Kč a je to porce, ze které jsme se mnohdy najedli v tom horku oba.

Stravování na Seychelách
Stravování na Seychelách – Take Away u Grand Anse na Praslinu / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Stravování na Seychelách – Take Away u Grand Anse na Praslinu / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Stravování na Seychelách – Take Away u Grand Anse na Praslinu / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Další variantou jsou bistra, kde se grilují kuřata a malé ryby. Asi nejlepší bistro s grilovanými kuřaty jsme objevili na ostrově La Digue. Malou odbočkou při cestě k L’Union Estate parku. Zde točili i zmrzlinu. Co se zmrzliny týče, tu místní doporučuji kupovat v pytlíku v samoobsluze na La Digue (jinde jsem ji neviděla). Vím, že přemýšleli o jiném než plastovém obalu, tak mi dejte vědět, pokud už ji upgradovali.

Tradiční domácí zmrzlina na Seychelách – k dostání v supermarketu na La Digue / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Oblíbenou plážovou restauraci Surfers Beach Restaurant najdete na jihovýchodní části ostrova Mahé, v Anse Parnel. Za jídlo zde zaplatíte od 100 SCR po cca 1000 SCR za menu tvořené výběrem ryb a mořských plodů. V nabídce mají i pizzy, které vás vyjdou okolo 150- 200 SCR.

Majitelé nabízejí i ubytování v rámci novějších Self Catering Chalets nedaleko pláže. Z restaurace se vám naskytá, jak jinak, dechberoucí výhled na pobřeží a pokud budete mít během října až prosince štěstí, můžete zde z povzdálí pozorovat i mořské želvy, jak sem chodí klást vajíčka.

Pokud si chcete dopřát večeři v příjemné restauraci: 

Rádi byste si dopřáli oběd či večeři v tradičním duchu na Seychelách? Pak mám pro vás tip na tradiční Sea Food Restauraci na ostrově Mahé. Naleznete ji v Port Glaud a kromě skvělého jídla vás zde potěší i dechberoucí výhled na moře. Restaurace LE DEL PLACE se považuje za jednu z nejlepších, co se ostrova Mahé a tradičních kreolských jídel v poměru cena/ kvalita týče.

Těšit se můžete především na čerstvé denní úlovky z moře, které vám naservírují v rámci seychelských tradic. Co se týče cen, jedná se o střední cenovou kategorii. Za rybu připravenou na kreolský způsob zde zaplatíte okolo 400 SCR. Pánev krevet v kreolské stylu vás bude stát okolo 430 SCR. Za saláty zaplatíte okolo 200- 300 SCR.

  • deplace-seychelles.sc 
Del Place Restaurant Port Glaud Mahé

 

Kde nakupovat běžné potraviny:

Ostrovy La Digue a Praslin mají několik menších, většinou indických prodejen s potravinami, které mívají otevřeno i během neděle a o svátcích. Dále tu potkáte i několik větších supermarketů a neměl by být problém platit kartou. Co se týče cen za potraviny, nejsou o moc vyšší než u nás. Překvapila mě třeba o dost vyšší cena za vajíčka, mléko a čokoládu. Pravidelně při našich cestách peču k snídani bezlepkové palačinky.

Největší výběr potravin, bez téměř žádného omezení sortimentu, za nejlepší cenu naleznete na hlavním ostrově Mahé. Vybírat můžete opět z mnoha malých obchůdků provozovaných převážně Indama, ale spíš doporučuji dojet si na Eden do nákupního centra. Zde budete mít pocit, že jste se ocitli v běžném evropském supermarketu a i ceny jsou zde vícemeně shodné s těma v Evropě.

Seychely mají oficiálně 3 úřední jazyky. Kreolštinu, francoužštinu a angličtinu. Pokud tedy některým z nich mluvíte, nebudete mít problém s dorozuměním se zde. V supermarketu na Edenu si navíc nakoupíte i spoustu hotových jídel za dobré ceny.

Další supermarkety naleznete na Mahé např. v Beau Vallon, v hlavním městě Victoria a na Anse Royale. Hledejte označení ISPC Supermarket fresh se znakem palmy v logu. Přijímat by měly bez problémů platební karty Visa a Mastercard.

Kde na Seychelách navštívit tradiční trhy:

Další variantou jsou místní trhy. V hlavním městě Victoria nezapomeňte takový jeden tradiční navštívit v místní tržnici. Je to i příjemný výlet pro některé ráno. Kromě tradičních ovocí a zelenin si zde můžete zakoupit čerstvé ryby. Pokud si připlatíte, rybu vám kompletně vyčístí, případně i nafiletují. Větší ryba pro 2- 3 osoby vás bude stát okolo 200 Kč.

Nakoupíte zde i tradiční suvenýry, jakými jsou třeba vanilkové lusky či muškátový oříšek. Počítejte však s vyššími cenami a než něco zakoupíte, projděte několik prodejců. Návštěva tržnice se stala oblíbeným turistickým cílem, je tedy pochopitelné, že dražší je zde i zelenina, kterou koupíte levněji přímo od farmářů ve stáncích u cesty. Většinou zde sedí v dopoledních hodinách.

Seychely – ubytování – Mahé / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Pokud budete na ostrově Mahé ve středu, vypravte se v podvečerních hodinách na tradiční kreolský trh k pláži Beau Vallon. Zažijete zde typickou seychelskou atmosféru a ochutnáte spoustu místních dobrot za zlomek ceny, kterou byste jinak zaplatili v restauracích. My si zde pochutnali na několika grilovaných rybách, Kája i na slaných plackách s omáčkou a vynechat jsme nesměli ani místní domácí pálenky z kokosu.

Smažený banán a další dobroty jsme si nechali zabalit na potom. Trhy začínají okolo 16. hodiny a trvají přibližně do 21.- 22. hodiny. Z vlastní zkušenosti víme, že dokud je co jíst a pít, většinou se nikdo domů jen tak nehrne. Tím, že budete vědět, jak to tu chodí, můžete si vzít své vlastní misky na jídlo.

Stravování na Seychelách – kreolský trh v Beau Vallon na Mahé / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Stravování na Seychelách – kreolský trh v Beau Vallon na Mahé / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Stravování na Seychelách – kreolský trh v Beau Vallon na Mahé / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Stravování na Seychelách – kreolský trh v Beau Vallon na Mahé / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Stravování na Seychelách – kreolský trh v Beau Vallon na Mahé. Vím, že to tak nevypadá, ale naprosto vynikající marinovaná ryba přímo z grilu./ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Co se týče alkoholu, není zde veřejně příliš dostupný, což by se mohl někdo zprvu divit. Všude se totiž dočtete o těchto kokosových vínech, které jsou však doménou samotných domácností. Veřejně se prodávají převážně piva a poměrné drahé rumy značky Takamaka. Do jeho výrobny si během deštivého dne klidně naplánujte výlet. Je pak i pěkným suvenýrem ze Seychel.

Tak na zdraví a dobrou chuť

Vaše dovolenkářka


Cestujeme bez lepku: 

Na své si mimochodem přijdou i moji milí bezlepkáři. Jak spousta z vás ví, cestujeme bez lepku již od mých 25 let, kdy mně diagnostikovali celiakii, a proto všechny námi uskutečněné cesty jsou vhodné i pro bezlepkové cestování. Spousta těchto kreolských směsí a omáček byla přirozeně bezlepkových a převážně pak grilované ryby a mořské plody jsou pro nás ideální. Přílohou bývá rýže a k snídani doporučuji péct palačinky z kukuřičné či rýžové mouky, které není problém zakoupit. Napeču si jich většinou několik navíc a jím je třeba i ke svačině s ovocem, kterého je na Seychelách opravdu spousta.